Chirurgia otyłości

Miniaturowa statua Wenus z Willendorfu z epoki kamienia (około 25 000 lat pne) jest jedną z najwcześniejszych zapisów chorobliwej otyłości. Gdyby Wenus z Willendorf żyła dzisiaj, z pewnością byłaby zainteresowana Chirurgią Otyłości. Nie jest to podręcznik, lecz raczej czytelny, aktualny i zwięzły przegląd choroby, w którym autorzy opisują fizjologiczne interakcje mózgu, jelit i komórek tłuszczowych oraz medyczne, metaboliczne i psychologiczne powikłania otyłości i ich rozkład. Podobnie jak Venus, wiele innych postaci historycznych mogło być zainteresowanych tą operacją. Otyłość była z nami przez cały czas nagrań. Jednym z przykładów jest posąg egipski (ok. 3500 r. Pne), który przedstawia klasyczną dystrybucję tłuszczu jabłkowego i gruszkowego u zamożnego rolnika i jego żony. Możemy być bardziej obeznani z obrazami korpulentnego Henryka VIII, odzwierciedlającymi dobrobyt i Trzy Gracje Rubensa, odzwierciedlające piękno. Fotosy kinowe National Library of Medicine z 1885 roku pokazują chorobliwie otyłą kobietę wyrastającą ze skłonności, która dzisiaj byłaby powszechna w ambulatorium bariatrycznym lub leżała na dużym stole operacyjnym.
W ciągu ostatnich 10 lat częstość występowania otyłości w Stanach Zjednoczonych wzrosła z 23 procent do 31 procent 280 milionów mieszkańców kraju. Najnowsze badanie stanu zdrowia i odżywiania pokazuje, że około 127 milionów ludzi ma nadwagę (co definiuje się jako wskaźnik masy ciała [BMI, waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach] od 25 do 30), 60 milionów jest otyłych (BMI> 30), a 10 milionów ma zagrażającą życiu chorobliwą otyłość (BMI .40). Obecne trendy wskazują, że otyłość wzrośnie do 39 procent do roku 2010, a wraz z nią chorobliwa otyłość.
Otyłość jest nie tylko zjawiskiem amerykańskim. Dane Światowej Organizacji Zdrowia są jeszcze bardziej przygnębiające. Tak więc decyzja Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w lipcu 2004 r. O podniesieniu otyłości na chorobę jest stosownym rozpoznaniem wylania się choroby z osobistego stygmatyzacji społecznej do międzynarodowej epidemii. Status ten wieńczy niespotykany okres ludzkości w stopniowym i nieubłaganym powiększaniu obwodu, którego plaga nie oszczędza żadnej grupy społecznej, etnicznej, seksualnej lub wiekowej, ale ma tendencję do wyodrębniania nieuczciwych Hiszpanów i czarnych dzieci i kobiet, a także Indian Pima, Samoa i innych rdzennych mieszkańców. społeczności narodowe niedawno zanurzone w nowym stylu życia.
Chociaż chorobliwa otyłość jest zdefiniowana jako waga 45,5 kg powyżej idealnej masy ciała lub BMI wynosząca 35 lub więcej, wzrost wagi wynoszący tylko 20% powyżej idealnej masy ciała powoduje 20-procentowy spadek oczekiwanej długości życia. W porównaniu do prawidłowej masy otyłość jest związana z kilkakrotnym wzrostem takich chronicznych, wyniszczających chorób, jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, udar, choroba serca, dyslipidemia, zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe układu mięśniowo-szkieletowego, kamica żółciowa, niektóre rodzaje nowotworów, astma, sen bezdech i zaburzenia socjoekonomiczne i psychospołeczne. Otyłość i współistniejące choroby kosztują dodatkowe 117 miliardów dolarów w opiece zdrowotnej i 300 000 zgonów rocznie.
Celem terapii otyłości jest zmniejszenie masy ciała poprzez indukowanie ujemnego bilansu energetycznego w celu spożywania endogennych zapasów tłuszczu, obejmujących dietę i ćwiczenia
[patrz też: fitolizyna w ciąży, syndrom dda, izotek opinie ]
[przypisy: choroba somatyczna, choroba wieńcowa objawy, choroba wysokościowa ]