Odzyskiwanie od tsunami

Doniesienia mediów na temat tsunami, które uderzyły w Południową Azję dzień po świętach, niewiele zrobiły, aby przygotować mnie do tego, co zobaczyłem na własne oczy, kiedy odwiedziłem Sri Lankę i Indie. Pracując jako misjonarz, odwiedziłem zniszczone miasta w rozdartym wojną Sudanie i byłem świadkiem głębokiej, męczącej biedy w Ugandzie i Kenii. Wyzwania w Azji Południowej są tak samo zniechęcające jak te, które widziałem. Latając nad linią brzegową w helikopterze, widzieliśmy niekończącą się scenę dewastacji. W sumie ponad 150 000 ludzi zginęło, a ponad 5 milionów zostało bez dachu nad głową. Wiele z napotkanych tragedii przeciwstawiło się prostym rozwiązaniom. W jednym przeciążonym szpitalu spotkałem ośmioletniego chłopca z zakażonymi ropniami nóg. Spędził dziewięć dni w bezskutecznym poszukiwaniu swojej rodziny – jego rodzice i rodzeństwo zginęli – zamiast szukać natychmiastowego leczenia z powodu urazu, jaki otrzymał w początkowym potopie. Nawet ci, którzy są fizycznie nieuszkodzeni, doznali ciężkich psychologicznych ran. Tysiące dzieci dorośnie bez rodziców. Podstawy normalnego życia – elektryczność, szkoły, domy modlitwy i funkcjonalna gospodarka – będą trwały całe lata.
Chociaż najbardziej palące potrzeby, jakie widziałem, są ściśle związane ze zdrowiem, leki i personel medyczny nie są w stanie spełnić ich wszystkich. Najbardziej znaczące, na wielu obszarach, tsunami skażone studnie i zniszczone stacje uzdatniania wody. Nieczyste wody utrudniają przygotowywanie posiłków, kąpanie lub picie. Bez czystej wody nie można wykonywać wielu procedur medycznych. Niedobór wody pitnej zwiększa szanse na wybuch epidemii cholery, tyfusu lub czerwonki. Co więcej, duże zbiorniki stojącej wody, które widziałem wzdłuż wybrzeży Azji Południowej mogą stać się wylęgarnią dla komarów przenoszących malarię i gorączkę dengi. Widzieliśmy już kilka ognisk w dotkniętych obszarach. Miną miesiące, zanim będziemy mogli wykluczyć możliwość epidemii.
Chociaż czysta woda plasuje się na pierwszym miejscu, niedostateczne zaopatrzenie w odpowiednie schronienie, ciepłe ubrania, pożywne jedzenie, bandaże i leki, takie jak antybiotyki. Nawet zapewnienie tych podstawowych potrzeb okaże się trudne.
Szkoły, na przykład, służą jako schronienia w wielu zniszczonych obszarach. Jedno schronienie, które odwiedziłem – obóz, w którym przebywało ponad 400 wysiedlonych Tamilów na Sri Lance – będzie musiało zostać opróżnionych z uchodźców, aby można było rozpocząć zajęcia. Jednak ludzie, z którymi tam rozmawiałem, zaczęli tylko planować przeniesienie uchodźców. Jeśli okoliczności zmuszą tych ludzi do snu na otwartej przestrzeni, ryzyko ich zarażenia się wzrośnie.
Mimo wielu trudności widziałem inspirujące oznaki nadziei. Międzynarodowe agencje pomocy humanitarnej wykonały pracę dla robotników: rozbili namioty, prowadzili kliniki i rozdawali niezliczone pakiety pomocy. Przykłady obfitości ludzkiej. Pewien lekarz, którego spotkaliśmy, człowiek, który opiekował się ponad 500 pacjentami w bezpośrednim następstwie katastrofy, wysłał e-mailem wezwanie pomocy, tak jak fala zalewała jego szpital. Zespół skandynawskich lekarzy zobaczył e-mail i przybył 48 godzin później, aby założyć oddział pediatryczny.
Chociaż rozwinięty świat zareagował miliardami dolarów na pomoc, zniszczone drogi i okaleczone koleje sprawiają, że przepływ zapasów jest niepewny Jakiekolwiek problemy mogą istnieć w Indiach i na Sri Lance – obie mają umiarkowanie silne gospodarki – biedniejsze kraje będą musiały stawić czoła jeszcze większym trudnościom w zapobieganiu drugiej fali śmierci.
Nawet w najlepszych okolicznościach powrót do zdrowia po tsunami potrwa lata. Ale dewastacja oferuje kilka lekcji. Po pierwsze, czysta woda stała się najbardziej palącą potrzebą medyczną; sytuacja podkreśla znaczenie szerokiej poprawy dostępu do czystej wody w krajach rozwijających się. Po drugie, jak pokazali skandynawscy lekarze, indywidualny wkład pomocy medycznej może znaleźć się wśród najcenniejszych i najbardziej znaczących walut świata. Przede wszystkim rządy świata powinny postrzegać dewastację tsunami jako kryzys zdrowia publicznego. Konfrontacja z nią będzie wymagać pieniędzy, infrastruktury i tak samo ważnej, jak wiedza, wiedza i współczucie niezliczonych pracowników służby zdrowia.
Author Affiliations
Dr Frist jest przywódcą większości Senatu USA.

Powołując się na artykuły (7)
Zamknij Cytowanie artykułów
[hasła pokrewne: gonadotropina kosmówkowa, włókno osiowe, mięsak ewinga ]
[patrz też: choroba somatyczna, choroba wieńcowa objawy, choroba wysokościowa ]