Prawdopodobna transmisja wirusa grypy ptaków A (H5N1) z człowieka na człowieka czesc 4

Oś czasu ważnych ekspozycji i dat choroby u trzech pacjentów. Pacjentka, która mieszkała z ciotką, nie wiedziała, że miała bezpośredni kontakt z chorymi lub umierającymi kurami, ale grała i spała w miejscu, w którym często znajdowały się kurczęta. Matka mieszkała i pracowała w prowincji cztery godziny jazdy od wioski pacjentów indeksu. Trzy nocny pogrzeb odbył się w innej, niewrażliwej wiosce. Wywiady ciotki, pozostałych ocalałych członków rodziny i sąsiadów pozwoliły na odtworzenie harmonogramu odpowiednich ekspozycji i początku choroby u pacjenta z indeksem oraz jej matki i ciotki (ryc. 2). Ostatni z wolnych kurcząt domowych zmarł 29 lub 30 sierpnia po postępującej chorobie i śmierci wśród trzody w ciągu ostatnich tygodni. Nie wiedziano, że pacjent mający bezpośredni kontakt z chorymi lub umierającymi ptakami, bawił się i spał w obszarze pod domem na podwyższeniu, gdzie często znajdowały się również kurczęta. Ciotka pochowała pięć ostatnich kurcząt 29 lub 30 sierpnia, używając plastikowych toreb na dłoniach dla ochrony. Żaden z trzech pacjentów ani innych członków gospodarstwa domowego nie miał żadnego rozpoznanego kontaktu z drobiem od momentu zakopania tych kurcząt do końca września.
Od czasu, gdy pacjent indeksu zachorował do przybycia matki do szpitala, ciotka zapewniała jej wiele opieki, w tym opiekę przy łóżku przez 12 lub 13 godzin 7 września. Matka dziewczynki mieszkała na przedmieściu Bangkoku z mężem, ale pojechali do prowincji (czterogodzinna podróż) na temat hospitalizacji jej córki. Zatrzymali się w domu na mniej niż 10 minut, aby odebrać dokument i przybyli do szpitala około północy. Następnie matka zapewniła opiekę przy łóżku przez następne 16 do 18 godzin, a pielęgniarki poinformowały później, że usiadła na łóżku, uściskała i pocałowała córkę oraz wytarła wydzieliny z jej ust.
Po śmierci dziewczynki, matka i ciotka udały się do wioski dziadków, 40 km od ich rodzinnej wioski, na pogrzeb trzydniowy. Drób w tej wiosce zmarł na ptasią grypę sześć miesięcy wcześniej, a cały pozostały drób w wiosce i okolicach został poddany ubojowi. W związku z tym podczas pogrzebu nie było kontaktu z żywym lub martwym drobiem, w tym surowym kurczakiem lub jajkami.
Po zauważeniu gorączki 11 września, matka wróciła do wioski ciotki, podobnie jak ciotka. Matka spędziła tam jedną noc i następnego ranka wróciła do Bangkoku. Matka pracowała w fabryce odzieży i mieszkała w pobliskim mieszkaniu. W mieszkaniu ani w fabryce nie było kurczaków. Jej mąż i inne osoby nie pamiętają, że w ciągu dwóch tygodni poprzedzających chorobę nie ma kontaktu z żywym lub martwym ptactwem. Ciotka nie miała kontaktu z drobiem od 30 sierpnia, kiedy pochowała ostatnią z martwych kurczaków. Jej mąż i najbliżsi sąsiedzi zdezynfekowali dom po tym, jak jej siostrzenica umarła, czyszcząc i rozpylając roztworem wybielacza chlorowego, a następnie uśmiercili i pochowali pozostałe kurczęta w okolicy.
Dane laboratoryjne
Analiza RT-PCR wymazu z jamy ustnej przed ciotką wykazała, że zawiera ona nukleoproteinę grypy A i że sekwencja była najbardziej zbliżona do wirusa grypy A (H5N1) wyizolowanego z kurczaka w Tajlandii na początku 2004 r.
[więcej w: syndrom dda, guzki heberdena, gonadotropina kosmówkowa ]
[przypisy: kury ozdobne olx, olx szydłowiec, ciśnienie krwi normy ]